Bizi Takip Edin

Blog Yazılarımız

Transfer Kalıplama Yöntemi

Transfer kalıplama yöntemi, kompresyon kalıplama yönteminin biraz daha geliştirilmiş hali olarak düşünülebilir. Temelde manuel enjeksiyon prensibine yakındır. Kompresyon kalıplama ve enjeksiyon kalıplamanın kombinasyonu ile kullanılan bir üretim yöntemidir. Transfer kalıplamada kullanılan presler kompresyon kalıplamada kullanılanlar ile aynıdır. Transfer kalıplamada malzeme direkt olarak kalıp gözüne yerleştirilmek yerine kalıpta bulunan bir transfer haznesine yerleştirilir. Transfer haznesinde bulunan malzeme kalıp üst plakasında bulunan bir iticinin sıkıştırması ile malzemenin ilerlediği yolluklardan geçerek kalıp gözlerini doldurmak üzere bir akışa zorlanır ve kompresyon kalıplamada olduğu gibi vulkanizasyon süreci başlatılır.

Transfer kalıplama ile üretimin bazı avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
• Malzemenin kalıpta bulunan yolluklar üzerinden gözlere transferi sayesinde tek hazneden birden fazla göz malzeme ile doldurabilir.
• Kompresyon kalıplamaya göre her kalıp gözüne ayrı malzeme yerleşimi olmayacağı için üretim adetleri fazla olan parçalarda çevrim süreleri açısından daha avantajlı olabilmektedir.
• Malzeme beslemesi daha yapılacağı için hassasiyet istenen parçaların üretiminde kompresyon kalıplamaya göre daha uygun bir yöntem olarak tercih edilir.
• Kompresyon kalıplamada manuel besleme ile doldurulamayan ve ulaşılamayan bölgeler transfer kalıplama ile daha rahat bir şekilde beslenebilir.
• Kompresyon kalıplamada parçanın gramajı ve geometrisine göre üretim öncesi yapılan ön şekillendirme işçiliği transfer kalıplamada daha azdır. Transfer haznesi ve toplam göz adeti oranında gramaj ayarlaması ile işçilik kayıpları daha azdır.
• Başka bir malzeme üzerine silikon malzeme kalıpta kaplama şeklinde basılacak işe transfer kalıplama yöntemi yarı enjeksiyon prensibi ile bu tarz üretimlere uygundur.
• Kalıp maliyetleri kompresyon ve enjeksiyon kalıpları arasındadır. Kompresyon kalıpların kullanıldığı preslerde transfer kalıplar kullanılabilir.
• Proseste çevrim sonrası transfer haznesinde vulkanize olmuş silikondan kalan transfer çapakları kalmaktadır. Bu durum malzeme firelerini artırmaktadır. Çevrim sonrası transfer haznesinin bir sonraki baskıya hazırlık olarak temizlenmesi gerekir ve bu durum çevrim sürelerinin artmasına sebep olmaktadır.
• Kompresyon kalıplamada olduğu parça üzerinden çapak oluşumları meydana gelir. Ancak proses şartları, kalıp ve malzeme dengelenir ise kompresyon kalıplamaya göre daha az çapak oluşum sağlanabilir. Bu durum dolaylı olarak ikincil temizlik operasyonlarına harcanan süreleri de etkilemektedir.
• Malzeme sertliği fazla ve viskozitesi yüksek silikon formülasyonlarının, transfer kalıplarda kullanılması üretilebilirlik açısından uygun olmamaktadır. Malzemenin kalıp gözlerine akış noktasına sorunlar çıkabilmektedir.

Diğer Yazılarımız

Soğuk Yolluk Bloğu Sistemleri

Soğuk yolluk bloğu ve soğuk yolluk sistemi, silikon veya kauçuk enjeksiyonlarda kullanılan bir teknolojidir. Soğuk yolluk sistemi silikon veya kauçuk kalıplama için enjeksiyon ünitesi ile

silikon yağı

Silikon Yağı Nedir?

Silikon yağı, birçok farklı sanayi ve ev uygulamasında kullanılan özel bir tür yağdır. Bu çok yönlü ürün, otomotivden kozmetiğe, gıda işlemesinden elektroniklere kadar çeşitli sektörlerde

Transfer Kalıplama Yöntemi

Transfer kalıplama yöntemi, kompresyon kalıplama yönteminin biraz daha geliştirilmiş hali olarak düşünülebilir. Temelde manuel enjeksiyon prensibine yakındır. Kompresyon kalıplama ve enjeksiyon kalıplamanın kombinasyonu ile kullanılan

Bize Ulaşın

+90 536 930 80 08

Tekif Formu

Teklif almak istediğiniz ürünler için bizlere yazabilirsiniz.
Contact us

+90 536 930 80 08

Proposal Form

You can write to us for the products you would like to receive an offer for.