Bizi Takip Edin

Blog Yazılarımız

Silikon Kauçuklar

Genel olarak tüm silikonlar (genellikle silikonları polidimetilsiloksanlar olarak adlandırırız) yüksek termal stabiliteleri, biyouyumlulukları, hidrofobik yapıları, elektriksel ve ayırıcı özellikleri ile öne çıkarlar. Silikonlar, bir silikon kauçuk oluşturmak için çapraz bağlandıklarında, karakteristik özellikleri hala mevcuttur.

Silikon elastomerlerin üretim aşamalarında birçok ana ürün ve yan ürünler çıktı olarak elde edilmektedir. Silikon kauçuk grubu da bu sentez sonrası çıkan ana ürünlerden birisidir. Silikon kauçuklar; kürlenme yöntemi, baz polimerin viskozitesine göre sınıflandırabilir. Ana sınıflandırma tipi vulkanizasyon sistemine göre olandır. Burada vulkanizasyon sistemine göre yapılan sınıflandırma aynı zamanda silikon kauçuklara verilen kısaltma ve isimlerinde altyapısını oluşturmaktadır. Üreticilerde bu kısaltmalara göre ticari ürünlerinde kodlandırma sistemleri oluşturmaktadır.

İsimlendirme olarak, oda sıcaklığında vulkanizasyon RTV (room temperature vulcanization) ve yüksek sıcaklıkta vulkanizasyon HTV (high temperatıre vulcanization). RTV sistemleri oda sıcaklığında ve HTV sistemleri de 100°C’nin üzerindeki sıcaklıklarda kürlenebilir. İsimde bir sayı var ise, kürlenmeyi sağlamak için karıştırılması gereken komponentlerin sayısını belirtir, örneğin RTV-2.

HTV silikon kauçuklar esas olarak katı silikon kauçuklardır. Kürlenmemiş durumda çok yüksek viskoziteye sahiptirler ve katı madde olarak görünürler. Bu davranış aynı zamanda HCR (high consistency rubber) teriminin ortaya çıkmasına da yol açmıştır.

1975’li yıllarda, enjeksiyon makinelerinde işlenmesi amaçlanan yeni bir malzeme grubu ortaya çıktı. Düşük viskoziteleri ve macun benzeri davranışları ve HTV silikonlara göre sahip oldukları akışkanlık nedeniyle likit silikon, LSR (liquid silicone rubber) veya basitçe LR (liquid rubber) olarak adlandırıldılar. Katı silikon kauçuklarda olduğu gibi yüksek sıcaklıklarda vulkanize olsalar bile, kısaltma olarak HTV yerine LSR veya LR kullanılması yaygındır. Enjeksiyon prosesinde LSR veya LR silikonların vulkanizasyonu ve proses edilebilirliği HTV silikonlara göre oldukça hızlıdır. LSR silikonlarda prosesler davranış olarak termoplastikler gibi davranış gösterir. Daha düşük çevrim sürelerinin elde edilebilmesi mümkün olduğu için otomasyon uygulamalarına bu malzeme tipi daha yatkındır. Tamamen kontrol edilebilir hızlı çevrimlerin elde edilebilmesi mümkündür.

Diğer Yazılarımız

silikon yağı

Silikon Yağı Nedir?

Silikon yağı, birçok farklı sanayi ve ev uygulamasında kullanılan özel bir tür yağdır. Bu çok yönlü ürün, otomotivden kozmetiğe, gıda işlemesinden elektroniklere kadar çeşitli sektörlerde

Transfer Kalıplama Yöntemi

Transfer kalıplama yöntemi, kompresyon kalıplama yönteminin biraz daha geliştirilmiş hali olarak düşünülebilir. Temelde manuel enjeksiyon prensibine yakındır. Kompresyon kalıplama ve enjeksiyon kalıplamanın kombinasyonu ile kullanılan

Silikon Kauçuklar

Genel olarak tüm silikonlar (genellikle silikonları polidimetilsiloksanlar olarak adlandırırız) yüksek termal stabiliteleri, biyouyumlulukları, hidrofobik yapıları, elektriksel ve ayırıcı özellikleri ile öne çıkarlar. Silikonlar, bir silikon

Bize Ulaşın

+90 536 930 80 08

Tekif Formu

Teklif almak istediğiniz ürünler için bizlere yazabilirsiniz.
Contact us

+90 536 930 80 08

Proposal Form

You can write to us for the products you would like to receive an offer for.