Bizi Takip Edin

Poliüretan 

Ahşap (Tahta) Muadili Sistem

Ahşap işlemek mobilya ve dekorasyon sektöründe biraz zor olabiliyor, uzun sürüyor falan. İşte bu yüzden poliüretan sistemler daha çok tercih ediliyor çünkü onlarla çalışmak daha kolay. Hem güçlüler, hem sertler ve hızlıca işleniyorlar. Hatta ister elde karıştır istersen makineyle uygula, her türlü oluyor. Üstelik poliol, İzosiyanat ve tozdan oluşan üç bileşenli bir yapıları var.

Bildiğin gibi ahşap ürünler genellikle ağaçlardan elde edilen kerestelerle yapılıyor. Ama doğal ahşap üretimi dünya nüfusundaki ve tüketimdeki artışı karşılamakta zorlanıyor.

Ülkemizde ve dünyada birçok yerde bilinçli ağaç yetiştirme pek yapılmadığı için ve doğal kaynakları koruma politikaları devreye girdiği için alternatif ve geri dönüştürülebilir malzemeler geliştirmeye yönelmiş durumdayız.

Son birkaç yılda özellikle bizim memlekette de ahşap dekorasyon ürünlerinin yerini PU malzemeler almaya başladı, böylece mobilya sektöründe poliüretanların kullanım alanı da genişledi.

Poliüretan sistemleri kullanmak sadece bilinçsiz ağaç tüketimini engellemekle kalmıyor, doğayı da koruyor. Ayrıca el yapımı ahşap dekorasyon ürünlerine göre daha kolay ve hızlı üretilebiliyorlar, suya dayanıklılar, kullanmaları kolay ve maliyetleri de uygun. Bu yüzden sektörün büyük firmaları tarafından giderek daha çok tercih ediliyorlar.

PU malzemelerle çeşitli şeyler yapabiliyorsun; dekoratif yapı malzemesi, kanepe ayağı, oymalı mobilya ve sanat eserleri, dekoratif duvar panelleri, resim ve ayna çerçeveleri gibi.

Doğal ahşapla kıyaslandığında, PU (poliüretan) malzemelerin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

Kolay şekil verilebilirlik: Özellikle oyma kalıplar olmak üzere birçok farklı kalıp türünde seri üretim yapılırken bayağı işe yarıyor. Oyma ahşap ürünler canlı ve gerçekçi görünümde üretilebiliyor. Kalıplama süreci basit, hızlı ve verimli.

Ahşaba benzer görünüm: Şekillendirilen ürünler, ahşabın estetiğini yakalıyor.

Süper fiziksel ve mekanik özellikler: Yüksek dayanıklılık ve düşük yoğunluk sağlar, ayrıca testere veya matkap kullanarak kesilebilir ya da delinebilir. Ekstra olarak, nem ve böceklere karşı dirençlidir.

Aşınmaya karşı dayanıklılık: Harika asit ve alkali direncinin yanında, korozyona karşı da koruma sağlar.

Kullanım kolaylığı: Hafif olduğu için taşıması kolaydır ve montaj aşamasında ekstra alet gerektirmez.

Daha uygun maliyet: Doğal ahşaba göre poliüretan sistemler daha ucuz dekorasyon malzemesi sunar.

Çevreye duyarlılık:

PU sistemler zararlı CFC’leri içermez ve çevre dostu üretim teknolojileri kullanılır, bu da ağaçların korunmasına yardımcı olur.

Netakim laboratuvarında üretilen PU sistem sayesinde, yukarıdaki resimlerde görülen karmaşık şekil ve desenler bile pürüzsüz bir yüzey kalitesiyle ve hava kabarcığı sorunu olmadan üretilebiliyor.

Ayrıca, sektördeki benzer ürünlerle karşılaştırıldığında, vidalama sırasındaki vida tutma ve darbe dayanımı performansı nedeniyle bu yeni sistem, daha güçlü mekanik özellikleriyle sektöre yeni bir soluk getiriyor.

Bu avantajların yanına bir de rakiplerine göre tam kürleşme sonrası ısıya karşı daha fazla dayanıklılık ekleyin. Yani, bu ürün sıcaklık artışına daha az esneme ile yanıt veriyor.

Bu öne çıkan özelliklerinin yanı sıra, malzemenin kalıplama sırasındaki akıcı yapısı stabil yoğunlukta ürün elde etmeyi sağlıyor ve iyi basma dayanımı ve boyutsal kararlılık açısından daha güçlü ürünler üretilebiliyor.

Bize Ulaşın

+90 536 930 80 08

Tekif Formu

Teklif almak istediğiniz ürünler için bizlere yazabilirsiniz.
Contact us

+90 536 930 80 08

Proposal Form

You can write to us for the products you would like to receive an offer for.