Bizi Takip Edin

Blog Yazılarımız

Kompresyon Kalıplama Yöntemi

Kompresyon kalıplama, malzemenin kalıp gözünün geometrisini hacimsel olarak dolduracak şekilde sıkıştırma yöntemiyle kalıp göz formunu almaya zorlayarak uygulanan bir üretim yöntemidir. Preslerin sıcak plakaları veya ısıtıcı rezistans ekipmanları ile kalıp ısıtılarak vulkanizasyon şartlarını yerine getirmek üzere sıcak hale getirilir. Kompresyon kalıplamada kullanılacak katı silikon kompound kalıp göz hacmi ve geometrisine göre ön şekillendirme yapılır. Pres plakaları arasında hidrolik olarak basınç ile kapatılan kalıp plakaları içindeki malzemeyi form almaya zorlar. Kalıp gözüne yerleştirilen malzemenin basınç ile akışı sağlanarak kalıp gözünü hacimsel olarak doldurması sağlanır. Sıcaklık ve basınç altında kalan silikon kauçuk proses şartlarına göre belirli bir süre içerisinde vulkanizasyon reaksiyonu gerçekleşir. Vulkanizasyon ile çapraz bağ oluşturmaya başlayan malzeme kalıp gözünün formunu alır. Kürlenme tamamlandıktan sonra kalıp açılarak parça kalıptan aparat veya manuel bir şekilde çıkarılır. Bu yöntemde parçada çapak kaçınılmazdır, üretilen parçanın çapağı daha sonra ikincil işlemler ile temizlenir ve kullanıma hazır hale getirilir.


Kompresyon kalıplamada genellikle 150°C ile 200 ° C aralığında bir kalıp sıcaklığı seçilir. Sıcaklık önemli bir rol oynar. Vulkanizasyon süresini ve dolaylı olarak üretim çevrim sürelerini kısaltmak için mümkün olduğu kadar yüksek olması gerekir. Ancak, sıcaklıklarında aşırı yüksek olması vulkanizasyon sırasında parçada istenmeyen kavrulma ve kırılma hatalarına sebep olabilir. Vulkanizasyon süresi, malzemenin sıcaklığı, kalıp sıcaklığı ve parça kalınlığı ile belirlenir.


Katı silikon kauçuklarda kompresyon kalıplama sonrası parçanın kalıptan çıkarılması için kompound içeriğinde kullanılan kalıp ayırıcı bileşenler veya kalıp yüzeylerine uygulanan kalıp ayırıcı malzemeler bulunmaktadır. Kalıp ayırıcı malzemeler uygun oranda kullanılmalıdır, fazla kullanıldıklarında sıcak kalıp yüzeylerinde istenmeyen lekelenme ve tortulara neden olabilir. Ayrıca parça üzerinde de istenmeyen hatalar oluşturabilir.
Kompresyon kalıplama yöntemi en basit ve ilkel yöntem olmasına rağmen bazı parçaların geometrisine en uygun kalıplama yöntemidir. Enjeksiyon kalıplama ile de üretilebilecek basit geometrili bir parçanın eğer üretim adetleri ve kalitesi kompresyon yöntemi ile karşılanabiliyorsa, ekstra pres, ekipman ve kalıp maliyetlerine gerek olmadan kompresyon yöntemi ile uygun bir şekilde üretilebilir.

Kompresyon kalıplama ile üretimin bazı avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
• Diğer kalıplama yöntemlerine göre kalıp ve makine yatırım maliyetleri daha azdır.
• Yıllık üretim miktarı enjeksiyon ile üretimde maliyetli olabilecek parçaların üretiminde daha verimli olabilmektedir.
• Transfer veya enjeksiyon kalıplama ile üretilemeyecek bazı büyük geometrili parçaların üretimini mümkün kılar.
• Pres üzerinde kalıp değişimi daha hızlı yapılabilmektedir.
• Üretim öncesi mutlaka kalıp göz hacmi, parça ağırlığı ve kalıp göz geometrisine göre kullanılacak malzemeye ön şekillendirme yapılması gerekmektedir.
• Otomasyona çok uygun olmadığı operatör işçiliği fazla olmaktadır.
• Malzeme ön hazırlığı, operatör işçiliği, bazı durumlarda manuel kalıp açma kapama gibi çevrim sürelerini uzatan durumlar söz konusudur.
• Kompresyon kalıplamada kalıp gözünün tamamını uygun bir şekilde doldurabilmek için parça ağırlığından biraz daha fazla malzeme kullanılır. Bu durumda çapak oluşur ve malzeme fireleri ortaya çıkar. Aynı zamanda nihai parçayı elde edebilmek için gereken ikincil temizlik işlemlerini gerektirir.
• Enjeksiyon yöntemine ile kıyaslandığında operatör açısından makine ve kalıp uzmanlığı gerektirmeden üretim yapılabilir. Oldukça basit proses şartları belirlenerek ardışık çevrimler sorunsuz bir şekilde sağlanabilir.

Diğer Yazılarımız

Silikon Kauçuklar

Genel olarak tüm silikonlar (genellikle silikonları polidimetilsiloksanlar olarak adlandırırız) yüksek termal stabiliteleri, biyouyumlulukları, hidrofobik yapıları, elektriksel ve ayırıcı özellikleri ile öne çıkarlar. Silikonlar, bir silikon

Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi

Enjeksiyon kalıplama yöntemi, malzemenin presin malzeme haznesinden hidrolik piston ve vida-kovan grubu yardımıyla prosese göre belirlenmiş miktar, süre, hız, basınç gibi parametreler içerisinde kalıba beslendiği

Kompresyon Kalıplama Yöntemi

Kompresyon kalıplama, malzemenin kalıp gözünün geometrisini hacimsel olarak dolduracak şekilde sıkıştırma yöntemiyle kalıp göz formunu almaya zorlayarak uygulanan bir üretim yöntemidir. Preslerin sıcak plakaları veya

Soğuk Yolluk Bloğu Sistemleri

Soğuk yolluk bloğu ve soğuk yolluk sistemi, silikon veya kauçuk enjeksiyonlarda kullanılan bir teknolojidir. Soğuk yolluk sistemi silikon veya kauçuk kalıplama için enjeksiyon ünitesi ile

Bize Ulaşın

+90 536 930 80 08

Tekif Formu

Teklif almak istediğiniz ürünler için bizlere yazabilirsiniz.
Contact us

+90 536 930 80 08

Proposal Form

You can write to us for the products you would like to receive an offer for.