Bizi Takip Edin

Blog Yazılarımız

Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi

Enjeksiyon kalıplama yöntemi, malzemenin presin malzeme haznesinden hidrolik piston ve vida-kovan grubu yardımıyla prosese göre belirlenmiş miktar, süre, hız, basınç gibi parametreler içerisinde kalıba beslendiği bir üretim şeklidir. Enjeksiyon presten kalıba beslenen malzeme kalıp yolluklarından geçerek şeklini alacağı kalıp gözlerini doldurur ve vulkanizasyon gerçekleşir. Teknolojik gelişmelerle birlikte otomasyona da uygun ideal bir üretim yöntemidir. Temelde prensip olarak enjeksiyonla üretim yönteminin sık olarak kullanıldığı termoplastik, metal enjeksiyonlara benzer ancak diğer kalıplama yöntemlerinde olduğu gibi bazı detaylar ile farklı yanları bulunmaktadır. Malzemede istenmeyen ön kürlenmelerin olmaması için piston, vida-kovan grubu daima soğutulur. Silikon malzemelerin şekillendirilmesinde kullanılan diğer kompresyon ve transfer kalıplamaya göre de daha üstün bir yöntemdir. Otomasyona verimli bir şekilde uygulanırsa operatöre ihtiyaç duyulmaz. Diğer yöntemlere göre stabilitesi ve sürekliliği daha iyidir. Kalıp açma kapama hareketleri pres tarafından otomatik bir şekilde yapılabilir. Kendini tekrar eden verimli çevrimler ile üretim yapabilme imkânı sağlar. Enjeksiyon kalıplama ile proses ve üretim daha detaylı olarak kontrol altında tutulabilir. Silikon enjeksiyon presleri yatay veya dikey yapıda olmaktadır. Üretici tercihine göre her iki tipte de silikon kauçuğun enjeksiyon ile kalıplarda şekillendirilmesi mümkündür.

Enjeksiyon kalıplama üretimin bazı avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:
• Tamamen otomasyona dayalı bir üretim imkânı sağlar. İşçilik ve çevrim süreleri az olan üretimler gerçekleştirilebilir.
• Her çevrimde daha stabil ve sürekli sonuçlar alınabilmektedir. Yüksek adetlerin ve hassas kalite kriterlerinin bulunduğu üretimler için idealdir.
• İkincil temizlik operasyonlarına daha az ihtiyaç duyulan, parça çapaklarının kompresyon ve transfer yöntemine göre daha az olduğu üretimler gerçekleştir.
• Kompresyon ve transfer kalıplamada olduğu gibi parça geometrisi ve ağırlığına göre ön malzeme hazırlığı yoktur. Dolayısıyla işçilik gerektiren unsurlar elimine edilir.
• Enjeksiyon kalıplama yöntemi çoğu açıdan verimli olsa da kalıp, makina, ekipman, soğuk yolluk bloğu gibi ilk yatırımlar açısından maliyetlidir.

Diğer Yazılarımız

Enjeksiyon Kalıplama Yöntemi

Enjeksiyon kalıplama yöntemi, malzemenin presin malzeme haznesinden hidrolik piston ve vida-kovan grubu yardımıyla prosese göre belirlenmiş miktar, süre, hız, basınç gibi parametreler içerisinde kalıba beslendiği

silikon yağı

Silikon Yağı Nedir?

Silikon yağı, birçok farklı sanayi ve ev uygulamasında kullanılan özel bir tür yağdır. Bu çok yönlü ürün, otomotivden kozmetiğe, gıda işlemesinden elektroniklere kadar çeşitli sektörlerde

Transfer Kalıplama Yöntemi

Transfer kalıplama yöntemi, kompresyon kalıplama yönteminin biraz daha geliştirilmiş hali olarak düşünülebilir. Temelde manuel enjeksiyon prensibine yakındır. Kompresyon kalıplama ve enjeksiyon kalıplamanın kombinasyonu ile kullanılan

Silikon Kauçuklar

Genel olarak tüm silikonlar (genellikle silikonları polidimetilsiloksanlar olarak adlandırırız) yüksek termal stabiliteleri, biyouyumlulukları, hidrofobik yapıları, elektriksel ve ayırıcı özellikleri ile öne çıkarlar. Silikonlar, bir silikon

Bize Ulaşın

+90 536 930 80 08

Tekif Formu

Teklif almak istediğiniz ürünler için bizlere yazabilirsiniz.
Contact us

+90 536 930 80 08

Proposal Form

You can write to us for the products you would like to receive an offer for.